nasılsın


 
AnasayfaAnasayfa  kapıkapı  GaleriGaleri  AramaArama  Giriş yapGiriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  

tuthankhamon

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
nisan
coadmin
coadmin
avatar

Kadın
Yaş : Kayıt tarihi : 07/06/08 Mesaj Sayısı : 161 Nerden : hatay İş/Hobiler : yaşamak Lakap : azcık deliyim

MesajKonu: tuthankhamon C.tesi Haz. 21, 2008 1:06 pm

tuthankhamon
Yazan: admin Gün: Cuma Tarih: 13 - Temmuz , 2007 Saat: 15:22
tuth-ankh-amon

tuthankamon’un lord carnarvon’un cabalari sonucu ortaya cikarilan mezarindan cikan en degerli parca olan ustu degerli taslarla bezenmis maskesi..

akhenaton ve nefertiti’nin 6 kızı ve bir oğlu olmuştu. 6 kızı da bilinmeyen sebeplerden ölmüştü ve akhenaton lanetlenmiş kral olarak goruldu. amarna şehrindeki 17 yıllık dönem boyunca aton tek tanrı olmuştu. athenaton’un oğlu tuth-ankh-aten yarı(üvey) kızkardeşi ankhesenamon ile evlendi. tutankhaten adını degiştirdi ve tuthankamon yaptı.

tutankhamon firavun olmasından bir sure sonra ey vezir oldu. saraya giriş çıkış ve kararlar ey’den çıkıyordu.

tutankhamon 20 yaşında gizemli bir şekilde öldü. ölümünün ardından birisi tutankhamon’un izlerini çalışmıştır.

cenaze günü 12 adam tutankamon’un çekerken ey bu kişilerin arasında degildi. ey’in üzerinde panter derisi ve başında da firavun tacı vardı. ey tutankhamon’u alt edip firavun olmayı başarmıştı.

ankesenamon bunun üzerine düşmanı olan hitit kralına bir mektup yazmış ve bu mektupta resmen yalvarmıştır. krala onun çok fazla oglunun oldugunu söylemiş ve oğullarından birini göndermesini istemişti. bir hizmetçiyle evlenemeyecegini söylemişti. kral bunun bir numara olduğunu düşünerek reddetmişti. ankesenamon tekrar mektup yazmış ve neden böyle düşündügünü sormuş. eeğer doğru olmasaydı kendini küçük düşürmeyecegini ve ona yalvarmayacagını yazmış ve tekrara bir hizmetçiyle evlenemeyeceğini söylemiş. ( bu mektuplar şuanda beyşehirde muzede bulunuyor.)

saraydan birinin onu evlenmeye zorladıgı kesindi. sonunda kral oğlunu yollamış ancak mısır sınırlarına ulaşamadan öldürülüyor.

ey sonunda ankesenamon’la evlendi. ankesenamon’un kurtulmaya calıştıgı hizmetçi ey’di ve sonunda ey firavun olmuştu.

günümüzde bulunanların arasında bir yüzük vardı ve bu yüzüğün üstünde 2 kartuş vardı. bir kartuşta ey’in diger kartuşta ise ankesenamon’un adı yazılıydı. yani bu yüzük evlendiklerine dair bir başka kanıt oldu.

ey firavun olduktan 3 yıl sonra öldü. mezarında eski eşi tey’in de adı geçiyordu ancak isim silinmişti.

tutankhamon’un mezarına bakıldığında çiftin birbirine çok bağlı olduğu fikri ediniliyor. duvarlardaki figurlerde birbirine dokunurken veya yardım ederken resmedilmiş. örnegin bir resimde tutankhamon avlanırken ankesenamon ona okunu uzatıyor. kolkola dururken resmedilmişler. bulunanların arasında tutankhamon’un ankesenamon için yaptırdığı altından bir tabla var. üstünde hiçbir işleme olmayan bir lamba var. lamba çok sade ancak yanınca üzerinde tutankhamon ve ankesenamon’un resmi oluşuyor.

ankesenamon’un 2 düşük yaptığı mezarındaki 2 mumyadan anlaşılıyor. birisi 5 (mumyalanmış) ve digeri ise 8 aylık (yarı mumyalanmış) olmak üzere ikisi de kızmış.

tutankhamon’un mezarına nefkeperur gibi zengin ve sağlıklı olsun yazılmış.

aped festivalinde karnak tapınağında tutankhamon’un resmi görevler yapmış olduğu da duvarlardaki kayıtlardan görülüyor.

tutankhamon 20 yaşındayken ölmüştür. mezarı acıldıgında çok zengin bir görüntüyle karşılaşıyoruz. mısırlılar’ın ısı kullanmadan altını şekle konusunda uzmanlaştıları burda bulunanlardan da gayet iyi anlaşılmaktadır. tabutu 120 kg ve 0.5 cm kalınlıgında altından yapılmıştır. altın maskesi de bulunmuştur.

mısırlılar altının güneşten geldiğine inanıyordu (dünyanın oluşumu). altın ra’nın simgesiydi. firavunlar kendilerini altınla kaplıyorlardı.

burada ankesenamon’un öldürülmüş olabileceğine dair kanıtlar vardır.

tutankhamon’un taş mezarı açıldıktan sonra x-ışınlarıyla incelenmişti. kafasının arkasından darbe aldığı görülüyor ancak yüzüstü yatar pozisyonda iken alınmış bir darbe olduğu saptanmıştı.

neden öldüren kişi bulunmaya çalışılmamıştı ve yargılanmamıştı? çünkü bu işi vezirin yönetmesi gerekiyordu ve vezir bu işi yürütmüyordu. vezir’i de kimse yargılayamıyordu.

bugün onca yaptığından sonra kimse vezir ey’i tanımıyor. mezarı soyulmuş ve biriktirdiği tüm mirası çalınmış ve duvardaki yazılar da silinmiş.

tutankhamon krallar vadisinde günümüze kadar gömülü kalan tek firavundur.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör

tuthankhamon

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
nasılsın :: KÜLTÜR & SANAT :: Mitoloji -
- - ArabaYetkinforum.com | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Kendi blogunuzu yaratın