nasılsın


 
AnasayfaAnasayfa  kapıkapı  GaleriGaleri  AramaArama  Giriş yapGiriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  

Windows Vista

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
FLORA
admin
admin
avatar


Yaş : 35 Kayıt tarihi : 01/06/08 Mesaj Sayısı : 621 Nerden : istanbul İş/Hobiler : çoook Lakap : geveze

MesajKonu: Windows Vista Perş. Haz. 19, 2008 3:19 pm

Gelistirilmesi için 10 binden fazla kişinin 5 yılı askın süredir calıstıgı Windows Vista,nihayet bu aydan itibaren bizlerle olack.İlk kez 14-17 tariheri arasındaki Compex Bilgisayar Fuarında Microsoft Türkiye tarafından tanıtılan ve biz kullanıcıları ile buluşan Vista ,herksin aklında soru isaretleri olusmasına neden oldu.Soru ise; “Acaba terfi etmeli mi yoksa etmemeli mi?” idi.Bu sorunun kafanızı daha fazla karıstırmasını önlemek amacıyla,sizler icin bir Windows terfi rehberi hazırlandı. Vistaya terfi etmek yada etmemek...BU ince çizgide dikkat edilmesi gereken herşeyi burada bulabileceksiniz.Bu rehberi okuduktan sonra terfi edip etmemeye kolayca karar verebilirsiniz.

Vista’nın yeniliklerini ve eksikliklerini daha kolay inceleyebilmemiz için sistemi,öncelikli olarak iki alt kategoriye ayırmamız gerekityor.Yazılımsal ve donanımsal açıdan bakmak,sanırım daha kolay karar vermemizi saglayacak.Bir işletim sisteminin iki farklı kategori altında incelenmesi size biraz garib gelebilir,bu dogru.Ancak tam da bu nokta,Vista’nın ne kadar farklı bir isletim sistemi oldugunu göstermek için yeterli olablr.


Vista Macerası

Yaklasık 5 yıl önce baslayan Longhorn furyası ile temel taşları oluşturulmaya başlayan Vista hakkında Bussiness Week’te çıkan bir yazıda,Vista’nın satısından e lde edilecek karın,gelistirilmesi için harcanan para yanında devede kulak kalacagı bile söyleniyor.Firmanın CEO’su Steve Ballmer ise maliyuet konusunda bir rakam vermekten kaçınıyor.

Vista’nın geliştirilme sürecinde bunlar yaşanırken ,kullanım aşamasında da farklı bir yol izlendi.2 adet deneme sürümünün ardından Microsoft tarihinde ilk kez bir işlerim sistemini ,geliştirme sürecinde hacker’ların kullanımına sundu ve açıkları hacker’lardan bulmalarını istedi(walla billa bu gerifin kafa calısıyo).Windows’un cıkarmıs oldugu 2 deneme sürümünden de geri besleme yoluyla aldıgı hatalar sonucu,güvenilirliginden emin olunan stabil sürümü Ocak 2007’de piyasada olacak.
Vista’nın Getirecekleri

Microsoft artık Tablet Pc ve Media Center Edition gibi günümüzün lüks sayılabilecek uygulamalarını orta düzeyde kullanıcılara sunuyor.Herkesin erişebilecegi cok cesitli yelpazede ürünler sunan firma,kullanıcılarına Home Premium Edition sürümünden itibaren yüksek coklu ortam açma deneyimi ve ağ özellikleri sunuyor.Ayrıca gelişen web servisleri ve P2P dosya paylasımı veya internet üzerinden klasör paylastırma gibi hizmetler ise ev kullanıcılarına işletim sistemiyle gelen yazılımlarla sunuluyor.İşin ilginc tarafı yazılım,film ve müzik üreticilerinin korkulu rüyası haline gelen P2P,DVD kopyalama ve benzeri özelliklerin Vista ile direkt Microsoft kullanıcılarına sunulacak olması.Yasal yönden hangi yaptırım uygulanır ya da hangi kurallar çercevesinde dosya paylasımına izin verilir bilinmez ama 2007 hem kullanıcılar hem de Pc dünyası için yeni işletim sistemi ile hareketlenecege benziyor.


Vista’da Güvenlik

Microsoft ,Windows Vista’yı şimdiye dek en güvenli işletim sistemi olarak tanımlıyor.
İngiliz güvenlik şirketi Sophos Vista’yı e-posta üzerinden etkileyebilecek 3 virus oldugunu acıkladı; bunlar Stratio-Zip , Netsky-D , MyDoom-O.Bu virüsler yahoo.gmail,hotmail gibi bagımsız e-posta programları üzerinden geldiginde Vista’nın güvenlik duvarlarını aşabiliyor.

Fin güvenlik şirketi F-Secure’a göre ise,Vista’nın güvenlik özellikleri bu virüsleri yakalayacak güçte.

McAfee,yeni güvenlik özelliklerine karşın Vista’nın önceki sistemlere göre daha az güvenli oldugu görusunde.

Symantec de Vista’nın bazı bölümlerinde yazılım hatalırının oldugunu ve Windows XP’den daha güvensiz oldugunu savunuyor.


Vista’daki Yeni Programlar

Windows Mail:Windows XP’deki Outlook Express’in Vista için hazırlanmıs ve geliştirilmiş sürümü.Bir online elektronik posta gönderme ve alma programı.Gelişmiş bir spam filtreleme özelligine sahip.Yeni güncellemeleri sitesinden otomatik olarak indirebiliyor.

Windows Kayıt Defteri:XP’deki adres defteri benzeri bir uygulama.XML tabanlı.Adres bilgilerini ‘.wab’ ‘.vcf ‘ ‘.csv’ formatlarında saklayabiliyor.

Windows Takvimi:Vista ile gelen yeni bir takvim uygulaması.iCalendar formatını destekliyor.

Windows Fax & Tarayıcı:Gelişmiş bir fax gönderme,alma ve tarama yapma uygulaması.XP’deki faks servisi yerine kullanılacak olan bu uygulama Ultimate , Business ve Enterprise dagıtımlarında mevcut.

Microsoft Paint:XP’de bulunan Paint uygulamasının gelişmiş versiyonudur.Yeni renk paketleri ile desteklenmiştir.

Vista ile gelecek diger gelişmiş uygulamalar ise Wordpad,ses kaydedicisi,hesap makinası,Microsoft Photo Gallery,Microsoft Movie Maker,Microsoft DVD Maker.Ayrıca Vista’nın tüm sürümlerinde yeni eklenen bir cok oyun da mevcut.Bunlar Purble Place,Chees Titans,Mahjong Titans,Minesweeper ve InkBall.
Windows Vista'nın Donanımsal Nitelikleri

Testlerimiz ,daha Vista piyasa cıkmadan baslayan ve önü arkası kesilmeyen ‘Cok fazla donanımsal özellikler gerektiriyor’ sözlerini ne yazıkki dogruladı.Bu da demek oluyor ki Vista’ya gecmek sadece tercih meselesi degil,aynı zamanda RAM,işlemci ve ekran kartı meselesi.

Öncelikle testimiz sırasında kullandıgımız makinaıyı tanıtalım.Böylece daha kolay karsılastırabilir ve terfi zamanına karar verebilirsiniz.Kurulu yaptıgımız makine 1.86 Centrino işlemcili,1.5 GB hafızaya sahip ve 256 MB X700 ekran kartı takılı bir dizüstü bilg.Bir cok isletim sistemi ve program testinde canavar gibi calıstıgına inandıgımız makinamızın,Vista testinde ne gii sonuclar verecegini biz de cok merak ederek basladık denemelere...

Vista’nın kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayarımıza verdigi not,bilgisayarımızın iyi sayılabilecegini kanıtladı ama fazla iyi olmadıgının da altını cizdi.Evet yanlıs duymadınız Vista bilgisayrımızı notlandırdı ve en düsük notu 3.6 ile islemcimize verdi.5 üzerinden notlandırmanın yapıldıgı bu sistemde ekran kartımız 4.2 , RAM’imiz 4.3 puan aldı.Ve bilgisayarımızın aldıgı genel not ile Vista’yı kaldırabilecek bilgisayrlar arasına girmeyi basardı.Bu da demek oluyor ki Vista her bilgisayarda kolay kolay calısmayacak.İşte terfi kararını vermeniz icin atmanız gereken ilk adım bu.Üzerinde biraz düşünülmesi gereken bir sonuc gercekten de.

Gelelim Vistanın diger donanımsal isteklerine ve gercekte Vista’nın bilgisayar kaynaklarını ne kadar tükettigine.

Kurulum sonrasında Vista sabit diskimizde 6 GB’a yakın yer kapladı.Bu da Windows XP’ye alıstıgımız için olsa gerek ,sadece bir işletim sistemi icin oldukca fazla bir boyut bize göre.Ayrıca sistemin biraz yavas calıstıgını sölemekte de fayda war.

Üzerinde cok konusulan Aero arayüzü gercekten de göze hos gelen bircok efekte sahip.Fakat her güzel seyin bir bedeli oldugunu da unutmamak gerekir.Aero arayüzünün bedeli ise 300 MB’dan fazla RAM tüketimi . Kurulum işlemi bittikten sonraki haliyle Windows Vista 600 MB civarında RAM kullanıyor.Yani bu miktar hicbi program calısmazken ortaya cıkan RAM tüketim miktarı.Eger bu tüketimi XP acılıs ekranı ile karsılastıracak olursak,terfi için atmamız gerek ikinci önemli adımın ne kadar büyük olacagını görebilrisiniz.

Bu iki bilgi bile Vista’nın sistemimizi ne kadar yordugunu acıkca ortaya koyuyor.Fakat tema degişikligine gidip Windows 98 görünümüne gectigimizde RAM tüketimi bir hayli azalıyor.Ortaya cıkan sonuc ise cok garib RAM tüketimi birden 200 MB civarına düşüyor.Demekki Aero teması 300 MB’dan fazla RAM gerektiriyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nasil.yetkin-forum.com
FLORA
admin
admin
avatar


Yaş : 35 Kayıt tarihi : 01/06/08 Mesaj Sayısı : 621 Nerden : istanbul İş/Hobiler : çoook Lakap : geveze

MesajKonu: Geri: Windows Vista Perş. Haz. 19, 2008 3:21 pm

Bu aşamada Vista’ya terfi etmeyi düşünen kişilerin 1 GB ve üstü RAM’e,256 MB ve üstü bir ekran kartına ve şu anki sartlar altında iyi sayılan bir işlemciye ihtiyacı oldugu acıkca ortaya cıkıyor.Cünkü hicbir işlem yapmazken 600 MB RAM tüketen bir sistemin işlemciyi ne kadar yoracagı ortada.

1 yıldan eski sistemlerin hiçbir upgrade yapmadan Vista’ya gecmesinin zor oldugunun acıkca belirtildigi bu durumlarda,Vista’ya terfi için en uygun zamanın çıkıs tarihinden 6 ay sonrası oldugu belirtiliyor.Neden olarak ise bu süre zarfında Vista’nın hem Türkce sürümünün cıkacagı hem de genel kullanıma sahip bircok yazılımın Vista sürümlerinin bu süre zarfında hazır hale gelecegi gösteriliyor.Demekki terfi işlemimizin bir de yazımsak boyutu war.

Not:Vista’nın bu sürümüyle gelen bir diger özellik ise Linux’ta ki “su” komutu ile erişilen admin hesabı yönetimi.Yani programlar üzerinde yapılacak degişiklikler veya uygulamaların sistemden kaldırılması için ‘admin’(yönetici) onayı gerekiyor.Üsttelik bu onay her program için gerekli.Bu işlem ise bu tip konulara yabancı kişilere,zor gelecek ve yadırganacak bir durum.

Yeni nesil işletim sisteminde bir diger farklılık ise Gadget’lar.Bunlar Linux’taki ‘Super Karamba’ benzeri ögeler ve bir cubuk üzerinde ya da masaüstümüzün herhangi bir yerinde kullanılabiliyor.Kurulum sonrasında sayısı 10’u bulan bu Gadget’lara yenilerini eklemek icin bir internet baglantınızın olması yeterli.İşte bu tip farklılık ve yeniliklere alısmak ya da alısmayı göze almak da terfi için atmamız gerek önemli adımlardan birisi..


Fiyatı Ne Olacak

Şu an itibariyle bazı firmalar tarafından kullanılmaya baslayan Vista sürümleri için Microsoft’un ilk acıkladıgı fiyatlar diger işletim sistemlerine oranla biraz yüksek.En düşük sürüm olan Windows Vista Home Basic 200 dolarla satısa sunulacagını belirten Microsoft, Windows XP Pro’nun karsılıgı olarak düşünebilecegimiz Windows Vista Home Premium sürümün satış fiyatı ise 240 dolar olarak acıklamıstı.Diger yandan daha gelişmiş Windows Vista Business sürümü 300 dalor,en gelişmiş sürüm olan Windows Vista Ultimate ise 400 dolar fiyatla satısa sunulacak.

Ayrıca satısa sunulan tüm sürümler için,bir önceki sürümden terfilerde,fiyat indirimine gidilecegini belirten Microsoft yetkilileri,satın aldıgımız Vista sürümünün zamanla aradaki farkı ödeyerek daha üst sürüme yükseltilebilcegini de belirtiyorlar.

Terfi fiyatlandırması ise en düşük sürüm olan Vista Home Basic için 100,Vista Home Premium icin 160,Vista Business sürümü için 200 dolar ve Vista Ultimate için ise 260 dolar olacak.


Hangi Sürüme Terfi Etmeliyiz?

Hangisi en mantıklı?Bu soru bugüne kadar sorulan sorular arasında cok önemli bir yer edindi.Bu kararı sürümlerin özelliklerini ve fiyatlarını inceleyerek siz vermelisiniz.Sürümlerin bazı önemli özellklerini sayacak olursak,Home Basic sürümü,Aero arayüzünden,Media Center desteginden ve Xboxbaglantı zöelliginden mahrum.Home Premium paketi ise tüm bu özellikelri kullanıcılarına sunuyor.Fakat Windows tabanlı domainlere baglanamıyor.Business sürümünde ise Media Center ve Xbox baglantı özellikleri bulunmamasına karsın,Aero arayüzü destekli ve Windows tabanlı domainlere baglanabiliyor.En gelişmiş paket olan Windows Vista Ultimate ise tüm bu özellikle sunuyor .

Not aketlerin fiyatlandırması ise ayrı bir konu.Ucunda gözden cıkarılacak önemli bir miktar para var dogrusu.İşte bu paket secimi adımı da terfi işleminin beşinci ve son adımı.

Bu bilgiler ışında bizim göruslerimizi soracak olursanız,tüm yaralı programların Vista sürümünün cıkmasını ve olası bir Servise Pack için hataların toplanmasını beklemek akıllıca olacaktır.Bu süre zarfında Vista’nın Türkce sürümününde hazır hale gelecegini göz önüne alır ve bir ihtimal olmasına karsın fiyatların da biraz düşebilecegini düşünürsek,en faydalı işin biraz daha beklemek olacagını görebiliriz. Ayrıca Vista’nın yayılmasına paralel olarak donanımsal ürünleri fiyatlarında bir degişiklik olacagını düşünebilirz.Bu da terfi edebilmek için bilgisayarın donanımsal parcaların yükseltmesi gerekenlere fırsat tanıyabilir...

"Havadar" masaüstü: Neler değişmiş?

Aslında "Neler pek değişmemiş?" desek daha kısa sürerdi tabii. Hakkında en çok konuşulan Vista güzelliklerinden biri, Aero adı verilen kullanıcı grafik arabirim kavramı. Aero, saydamlık veya gölgeler gibi etkilerin, artık grafik işlemcisine yüklenmesinin desteğini alarak, çağdaş masaüstü kavramına daha büyük bir adım atıyor. Windows Vista'nın yüksek donanım gereksinimlerinden bahsedilmesinin bir sebebi de Aero; özellikle ekran kartınız "Aero destekli" değilse, saydamlık gibi etkilerden arınmış basit görünümü kullanabiliyorsunuz. Aero ile ilgili seçmece detaylara gelmeden, genel masaüstü ortamı şu şekilde:
Kurulum sonunda bir kişiselleştirme yapmazsanız, arkaplan olarak bunu atıyor. Hiç fena değil. Sol altta, "Başlat"ın kaybolduğunu görüyoruz, yerini yuvarlak bir düğme almış. Sistem açılışında da karanlıkta parlayıveren buna benzer bir küre var. Bu menüyle birlikte Hızlı Başlat'ı, görev çubuğunu ve sistem bildirim alanını tutan alt çubuk artık saydam-siyah. Simgeler biraz büyümüş ve güzelleşmiş. Sağ alttaki yazı, RC2 deneme kopyasının çalıştığını bildiriyor.

Not: Windows Vista RC2'de Aero arabirimi doğrudan açılmayabiliyor. Vista kurulum rutininin sonunda yapılan performans testinin sonucuna göre alınan bir karar bu. Örneğin 512 MB belleğiniz varsa, ekran kartınız desteklese bile Aero açılmayacaktır. Bu durumda Aero'yu elle açmanız gerekecek:

1. Başlat küresinden "All Programs >> Accesories" yolunu takip edip, Command Prompt girdisine sağ tuşla tıklayın ve açılan menüde "Run as Administrator" seçin.

2. Komut satırında "regedit" yazarak, kayıt defteri düzenleyicisini çağırın.

3. Buradan "HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsDWM" girdisine ilerleyin.

4. Composition anahtarını çift tıklayıp 1 değerini girin.

5. Composition Policy anahtarını çift tıklayıp 2 değerini girin.

6. Kayıt defterinden çıkın ve komut satırında "net stop uxsms" komutunu çalıştırın.

7. "net start uxsms" komutuyla servisi tekrar çalıştırın.

Birkaç pencere açalım ve grafik arabirim makyajlarını görelim şimdi:

Pencere dekorasyonları Aero'yla birlikte saydamlaşmış. Buzlu cam görünümü arabirimi oldukça güzel gösteriyor. Yakından bakmak isterseniz:
Pencere küçültme/büyütme animasyonları da elden geçmiş. Küçültmek istediğiniz zaman pencere saydamlaşıp görev çubuğundaki yerine doğru "uzaklaşıyor". Görev çubuğundan çıkarken de elbette tam tersini yapıyor. Yeni açılan pencereler ise ekranın içinde çıkıyor gibi, saydamlığı kaybederek gözönüne geliyor. Yukarıdaki resimde küçültme işleminin birkaç safhasının ekran görüntüsünü alıp üst üste bindirdik; yani öyle aynı pencereden birkaç tane görmeyeceksiniz.

Görevler arası kolay geçiş için eklenen iki moddan biri 3D Flip. Hızlı Başlat alanındaki ilgili düğmeyle etkinleşebildiği gibi, Start+TAB bileşimiyle de bu hale getirebiliyorsunuz. Farenin tekerleği, pencerelerin sanki dev bir çarkın etrafındaymış gibi dönmesini sağlıyor, seçtiğiniz pencere öne geliyor. Saydamlık etkisi ve gerçek zamanlı önizlemeyle makyajlanmış bir görev değiştirme modu daha var; o da alışık olduğumuz Alt+TAB bileşimiyle çalışıyor.


Her iki görünümde de pencerelerin gerçek zamanlı önizlemeleri görünüyor; hatta videolar önizleme kipinde oynamaya devam ediyor. Bunları ne yazık ki sadece Aero ile elde edebiliyorsunuz.

Görev çubuğu tepkileri elden geçmiş. Görev çubuğunda yer alan pencerelerin üzerinde gezdiğinizde bunların da gerçek zamanlı önizlemeleri çıkıyor, varsa hareketli video dahil. Farenin üzerine geldiği pencere başlığı mavi, odakta olmayan pencere başlığı ise turuncu bir pırıltıyla tepki veriyor.

Sistem bildirim alanında çıkan baloncuklar, saydamlığın artması ve azalması şeklinde görünüyorlar. Ayrıca tam ekran film izlemek gibi kullanımlarda, kullanıcının dikkatini dağıtmaması amacıyla, baloncukların çıkışı ertelenebiliyor.

Vista, kullanım sırasında performansa bağlı olarak görünümünü ayarlayabiliyor. 512 MB bellek ve Athlon 1700+ ile yoğun işlemler gerçekleştirirken iki kere buna tanık olduk; bilgisayarın performansı düşük olduğu için, grafik "güzellik"lerden bazılarını kapatmak isteyip istemediğimizi sordu.
Başlat menü yapısı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nasil.yetkin-forum.com
FLORA
admin
admin
avatar


Yaş : 35 Kayıt tarihi : 01/06/08 Mesaj Sayısı : 621 Nerden : istanbul İş/Hobiler : çoook Lakap : geveze

MesajKonu: Geri: Windows Vista Perş. Haz. 19, 2008 3:25 pm

Emektar "Başlat Menüsü" yerine gelen küreye tıkladığınızda biraz daha derli toplu ve güzel görünümlü bir menüyle karşılaşıyorsunuz. Saydamlık burada da yerini alıyor. Sağ kanatta hızlı erişim için gerekli yerler listelenmiş ve kesimin üstündeki simge herbiri için farklı görünüyor. Kapatma ve kilitleme kısayollarının yanındaki ok, bu tip diğer işlemlerin olduğu bir menü daha açıyor. Kapatma düğmesi varsayılan olarak sistemi beklemeye alıyor. Sol kanatta yine sık kullanılan uygulamalar dizilmiş.

Windows XP'deki kat kat açılan menülerin yerini alan yöntemde, her alt menü aynı alanda açılıyor ve üst menüye dönmek için "Back" düğmesine basmak gerekiyor. Her seferinde bir fazla "Geri" tıklaması gerektiren yöntem, yine de eski sistemin açıla açıla ekranı kaplayabilen karmaşasından uzak ve temiz bir görüntü sunuyor. Alt kısımdaki arama çubuğu ile hızlı bir arama yapabiliyorsunuz.

Aslında bir programa ulaşmanın en hızlı yollarından biri bu tümleşik arama işlevi. Arama altyapısı, Vista'nın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkıyor. Hızlı (anında) arama istenebilecek yerlerde, örneği kullanıcının belge dizinlerinde indeksleme yapılıyor. Bu indeksleme, bir dizüstünde pilden çalışma gibi durumlar için devreden çıkarılabiliyor. Ayrıca kullanıcının işlem gücüne ihtiyaç duyduğu zamanlarda indeksleme işlevi düşük bir öncelik düzeyinde çalıştırılarak kullanıcının performans düşüklüğü hissetmemesini sağlamayı deniyor.

Sidebar ve Gadget'lar
Windows Sidebar adı verilen yenilik, ekranın sol veya sağına yerleşen bir çubuk. Aero ile saydam olan çubuk, Basic görünümünde gri oluyor. Sidebar'da çeşitli küçük araçları çalıştırabiliyorsunuz, Linux altında KDE kullananlar, SuperKaramba'yı düşünebilir. Gadget adı verilen bu küçük araçlar, sarı yapışkan kağıtlar, bir saat ve işlemci yükü gibi pratik işlevler yanında, resimler dizininizdeki resimleri sırayla gösteren bir Slide Show oyuncağı gibi tamamen gereksiz görünen eğlencelikler de olabiliyor. Kurulumla birlikte 10 civarında Gadget geliyor ve dilerseniz internet üzerinden bunlara yenilerini ekleyebiliyorsunuz. Şu an için çok fazla seçeneğiniz yok, ancak Microsoft başka üreticilerin de Gadget üretebilmesini amaçlıyor. Resimde rastgele birkaç Gadget açtık; bir takvim sayfası, işlemci yükü ve RAM doluluğunu gösteren bir izleyici gibi... 1280x1024 noktacık boyutundaki aslını görmek için resme tıklayın. Sidebar, yaygınlaşan geniş ekranlarda daha hoş ve kullanışlı durabilir.

Ya da isterseniz bu Gadget'ları Sidebar'dan alıp masaüstüne saçabilirsiniz.


Windows dosya gezgini

Bilgisayarım (My Computer) artık sadece Bilgisayar (Computer). Pencere daha fazla görsellik ve daha fazla bilgi verecek şekilde yapılandırılmış, ayrıca menü çubuğu görüntüden kaldırılmış; görüntülemek için "Alt" tuşuna basmalısınız. Pencerenin aşağıda kalan bölümünde, herhangi bir şey seçili değilse içinde bulunduğunuz yerle ilgili, seçili bir cisim varsa da onunla ilgili bilgiyi görebiliyorsunuz. Solda hemen gitmek isteyebileceğiniz yerler sıralanmış. Bir dizin yukarı çıkmaya yarayan düğme de kaldırılmış, çünkü adres çubuğunun yeni kullanım yöntemi onu gereksiz kılıyor:Bilgisayarın neresinde olduğunuzu gösteren adres çubuğunun yapısı değiştirilerek, bulunduğunuz dizine kadarki üst dizinleri hiyerarşik olarak görüntüleyip, ulaşabileceğiniz bir hale getirilmiş. Bu tür gezinti yöntemlerine, Hansel ve Gretel masalında, kardeşlerin yollarını bulabilmek için arkalarında bıraktığı ekmek parçalarından esinlenerek Breadcrumb Navigation deniyor. Pencerenin, dolayısıyla adres çubuğunun genişliğine bağlı olarak, üst dizinlerden birkaç tanesini aynı anda görebiliyorsunuz. Yukarıdaki ekran görüntüsünde, "resimler" dizininden, bunun üç üst seviyesindeki "kurtadam" dizinine gitmek için tek yapmak gereken, "kurtadam" seçeneğine tıklamak. Bu şekilde hem daha fazla bilgi veriyor, hem de daha hızlı ulaşım sağlıyor. Eğer orada görünmeyen bir üst dizininiz varsa (yani çok derinlerdeyseniz) adres çubuğunda görünen en üst dizinin hemen solundaki oka tıklamak, Bilgisayar (Computer) katına kadar tüm üst dizinleri içeren bir menü açıyor. Geri ve İleri tuşları da yerinde, fakat adres çubuğunu kullanmaya bir kere alışınca onlara pek iltifat etmiyorsunuz, sadece bir kısayol kullanıp tamamen alakasız bir yere gittiyseniz aklınıza geliyor. Adres çubuğunun hemen sağında arama kutusu eklenmiş. "Search as you Type" tarzı arama kutusu, bulunulan dizinde siz yazdıkça filtreleme yapıyor.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nasil.yetkin-forum.com
FLORA
admin
admin
avatar


Yaş : 35 Kayıt tarihi : 01/06/08 Mesaj Sayısı : 621 Nerden : istanbul İş/Hobiler : çoook Lakap : geveze

MesajKonu: Geri: Windows Vista Perş. Haz. 19, 2008 3:29 pm

Windows gezgini, dosya tipleri açısından da daha yetenekli ve bilgiyi organize etmek için sunduğu olanaklar genişlemiş. Ancak bunlar sadece tanıdığı dosya biçimleri için geçerli. Tanımadığı dosya tipleri arasında ise bizim inceleme sistemindeki müzik dosyalarının büyük çoğunluğunu oluşturan müzik dosyaları (FLAC veya OGG) ile OpenOffice.Org belgeleri vardı.

Dosya kopyalama penceresinde anlık aktarım hızı gibi bilgiler gösteriliyor.

Vista'nın arama işlevi, büyük oranda WinFS'in getirilerinden faydalanacaktı, ama şu an için WinFS ortalarda yok. Yine de Microsoft, varolan teknolojilerini kullanarak arama işlevini ciddi şekilde iyileştirmiş. İzlenen dizinlerde "anında arama" mümkün, ve dilediğiniz diğer alanlarda da daha önce Windows Explorer'a gömülü halde gördüğünüz "yazarken ara" tipi arama imkanınız var. Yaptığınız aramaları kaydederek, daha sonra bunlara hızlı ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Kaydedilen aramalar sanal dizin gibi bir yapıya sahip ve güncelleniyor.


Oyunlar

Windows Vista'da oyunlar da tamamen elden geçmiş. Pinball çıkarılırken, Mahjong ve Satranç gibi yeni oyunlar gelmiş. Eski sürümlerde varolanlar da dahil olmak üzere hepsi daha şık grafiklerle bezenmiş.


Oyunlar penceresinde, seçtiğiniz oyunun ne gibi bir "Performans Puanı" istediğini gösteriyor. Performans puanı konusunu yazının ilerleyen sayfalarında göreceksiniz, şimdilik Vista'nın bileşenleri ufak bir testle değerlendirmesi olarak düşünün. Sistemimizin performans puanı 1, oyunların önerdiği puanlar ise 2 olmasına rağmen güzel grafiklerle sorunsuz çalıştı.


Çokluortam Uygulamaları

Windows Media Player, 11 sürümüyle Vista'daki yerini alıyor. Bu sürüm, Vista genel görünüşüyle uyumlu şekilde düzenlenmiş ve daha fazla grafik sunuyor.

Media Library, eski "ağaç" görünümünden, tamamen grafik gösterime geçmiş. Sol taraftan seçtiğiniz ölçütlere göre listeleri size gösteriyor. Üst kısımda yine "yazarken ara" biçiminde bir arama çubuğu bulunuyor ve ortam kütüphanenizde arama yapıyor. Media Sharing ile, uyumlu aygıtlar arasında akış sağlayabiliyorsunuz; bu şekilde örneğin TV'de görüntü izlemek için bilgisayarı evin oturma odasına koymaya gerek kalmıyor. Gereken şey, tabii, uyumlu bir aygıtı, mesela Xbox 360'ı oturma odasına koymak.

Windows DVD Maker, resim ve videolarınızı TV'de izleyebileceğiniz bir DVD hazırlamak için Windows DVD Maker yazılımını içeriyor. Bununda DVD içeriğini hazırlayıp, buna menüler ekleyebiliyor ve sonra da DVD'ye bastırabiliyorsunuz. Program bir noktada eski sürümden Movie Maker'ı tamamlıyor.

Üstteki resimde Windows Media Center'ı görüyorsunuz.

Çokluortam uygulamalarının işlemci yükü ise biraz fazla gibi geldi.

Internet ve Ağ uygulamaları

Internet Explorer 7+

Windows Vista ile Internet Explorer 7+ geliyor. Elbette Internet Explorer 7 ile aynı şey aslında, Vista'da gelen sürüme 7+ demişler, çünkü bazı özellikleri sadece Vista altyapısında bulunan işlevlerle kullanılabiliyor, bu yüzden de XP altında çalışacak IE'de bulunmuyor. Menü çubuğunun kaldırılmasıyla görüntülenebilir alanın daha verimli kullanılması sağlanmış. İlk anda menüler olmayınca yaşanan şaşkınlığı attıktan sonra, daha rahat kullanabiliyorsunuz. Sekmeli gezinti özelliği kazandırılmış.Quick Tabs ile, açık olan tüm sekmeleri küçük resim olarak görme olanağı da mevcut.

Internet Explorer, görüntü dışında, altyapı olarak da çok geniş kapsamlı bir yenilikten geçmiş. Vista'da güvenliği artırabilmek için, artık bir tür "Kum havuzu"nda çalışıyor; yani sınırlı bir kullanıcıdan bile daha düşük bir yetki düzeyinde. Ayrıca, görünüşü aynı olsa da, Internet Explorer, Windows kabuğundan ayrılmış. Daha önceki sürümlerde IE, aynı zamanda bilgisayarda gezinti (Dosya Tarayıcı, File Browser) için de kullanılıyordu. Bu iki yenilikle Vista'da güvenliğin belirgin şekilde artması bekleniyor, en azından, tarayıcıda keşfedilecek açığın sisteme verebileceği hasar azalacaktır. Güvenliğe yönelik gelişmelere bir örnek de dahili "Phishing" süzgeci. Tarayıcı davranışında, aşağıdaki durum çubuğunda her zaman bulunulan sayfanın adresini göstermesi gibi yine güvenlik önlemlerini sıkılaştıran değişiklikler var.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nasil.yetkin-forum.com
FLORA
admin
admin
avatar


Yaş : 35 Kayıt tarihi : 01/06/08 Mesaj Sayısı : 621 Nerden : istanbul İş/Hobiler : çoook Lakap : geveze

MesajKonu: Geri: Windows Vista Perş. Haz. 19, 2008 3:33 pm

Gömülü RSS Feed özelliği ile bulunulan sayfadaki RSS'lere abone olunabiliyor ve böylece harici bir RSS okuyucuya ihtiyaç ortadan kalkıyor. Sağ alt kısımdaki büyüteç simgesi, yüksek çözünürlüklü büyük ekranlarda sayfaların daha rahat görüntülenebilmesi için sayfaya "zoom" yapmaya yarıyor. Bu işlev, sadece metin boyutunu değil, sayfayı bir bütün olarak büyütüyor. Yazıtiplerinin görüntüleme çözünürlüğü de otomatik olarak artıyor.

Performans konusunda ise ne yazık ki yine gereğinden fazla şey istiyor ve işlemci yükünü fazlaca artırabiliyor.


Meeting Space, oldukça geniş bir paylaşım ve ortak çalışma alanı sunuyor. NetMeeting'in yerini alan uygulamayla kullanıcılar uygulamalarını veya bütün bir masaüstünü ağda çalışma arkadaşlarıyla paylaşıma açabiliyor ve ortaklaşa dosya düzenleme veya notları paylaşma gibi grup çalışmalarına izin veriyor. Eğer bir ağ bulunamazsa, başka bir bilgisayarla otomatik olarak kablosuz ad-hoc bağlantı yapabilen yazılım 10 kullanıcıya kadar toplu çalışmayı mümkün kılıyor.Outlook Express'in yerini ise Windows Mail almış. Şu an için Windows XP altında bulunmuyor, ama Windows Mail'ı geliştiren aynı ekip, benzer bir isimle yazılımı XP için de geliştiriyor. Temel yenilikleri bir Bayesian gereksiz posta ve bir Phishing süzgeci.


Takvim, yani Windows Calendar, çok karmaşık ve kapsamlı olmayan bir takvim uygulaması. iCalendar desteği var, ve ajandanızı paylaşma olanağı sağlıyor. Bunlar dışında pek fazla dişe dokunur özelliği yok


Profil sihirbazı - farklı ağlarla kolay bağlanabilirlik
Benzer başka bir sihirbaz. Bir tür "Ağ profili" sihirbazı ile, farklı zamanlarda bağlandığınız birden fazla ağ için otomatik ayarları hazırlayabiliyor.


Ağ ayarları kullanıcı ile daha basit iletişim kuruyor(Alıntı)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nasil.yetkin-forum.com
genc_hack_16
admin
admin
avatar

Erkek
Yaş : 29 Kayıt tarihi : 04/10/08 Mesaj Sayısı : 76 Nerden : Bursa İş/Hobiler : PC Teknik Servis Lakap : SanalPislik16

MesajKonu: Geri: Windows Vista C.tesi Ekim 11, 2008 2:57 pm

paylaşım için tşkler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.genchack16.forumotion.com
fthz
coadmin
coadmin
avatar

Erkek
Yaş : 33 Kayıt tarihi : 08/06/08 Mesaj Sayısı : 103 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Geri: Windows Vista Paz Ekim 12, 2008 6:12 pm

paylaşım için teşekkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://bilgibelge.tr.gg

Windows Vista

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var: Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
nasılsın :: GEREKLİ BİLGİLER :: Bİlgisayar :: Windows Vista -
- - ArabaYetkinforum.com | Bilişim ve Internet | Computers | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com